X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

تعداد شرکت کننده : 100 نفر

محل تشکیل :

شهرری

ساعت شروع : 7:30

تاریخ : 9/8/88

رشته : معماری

شماره و تاریخ دعوتنامه :

ساعت خاتمه :19

موضوع : اماکن تاریخی شهرری

این بازدید در روزجمعه 29/8/88 با هماهنگی قبلی و با حضور هنرآموزان رشته های مختلف ( معماری ، گرافیک ، پیش دانشگاهی و طراحی و دوخت ) به تعداد 100 نفر و آقای ایمانی کارشناس فنی و حرفه ای و خانم عزن پور سرپرست گروهها برگزار گردید .                                                                                                                                        

همکاران در ساعت 7:30 صبح در مقابل درب امور تربیتی سازمان آموزش و پرورش حاضر شدند و پس از تکمیل فرمها ساعت 8 صبح به سمت شهرری حرکت کردند . لازم به ذکر است جهت راهنمایی گروهها در هر اتوبوس یک لیدر حضور داشت و پس از رسیدن به شهرری از بناهای زیر بازدید به عمل آمد .

·      چشمه علی ( چشمه سورن )

این بنا در انتهای غرب رشته کوه بی بی شهربانو واقع است که از

 دامنـه جنوبی آن چشمه پر آبـی می جـوشد . این منطقه دارای

 پیشینه تاریخی 4000 سـال قبل از میلاد می باشد . این چشمه

در زمان قبل ا زاسلام به نام یکی از خانواده های مهم ایران سورن

 ( یکی از دودمانهای هفتگانه عهد ساسانی) نامیده می شده است .

 بر روی صخره های آن نقش برجسته های درباریان و شـاهزادگان

مربوط به زمان قاجاریه و به دست فتحعلی شاه ایجاد گردیده است .

·      برج طغرل

برج طغرل از بـرج مقبره های معروف ایران می باشد که مربوط به

قرن ششم هجـری بوده و آرامگاه طغرل بیک سلجوقی است . این

بنا از داخل مسدود بوده ، از بیرون به شکل ستاره 24 پر است .

این برج در زمتان گذشته احتمالاً دارای کتیبه و پوشش رفیع بوده

 است . در حـال حاضر دارای ارتفاع حدود 20 متر است و در زمان

 ناصرالدین شاه قاجار مرمت گردیده است .

·      بی بی شهربانو

هویت این بقعه متبرکه و تاریخ آن به قطعیت معلوم نیست . برخی از

 صاحب نظران آن را محل آرامتگاه بی بی شهربانو همسر امام حسین

(ع) و مادر امام سجـاد (ع) می دانند . مـدفن اصـلی حرم از در شرقی

می باشد که در زمان شاه طهماسب ساخته شده است . اصل بنـا را به

 دوران آل بویه نسبت داده اند .

·      برج نقارخانه

بنا مـربوط به دوره سلجـوقیان  می باشد و بر فـراز کوهی منفـرد در

 جنوب کـوه بی بی شهربانو واقـع شده است . این بنـا بــرج مقبره

متـعلق به مزد زرتشتی به نام بوذر حمید بوده و به صورت 8 ضلعی

 است و فاقد سقف می باشد و مصالح آن سنگ ، گچ ، آجر است .

·      حرم مطهر حضرت عبدالعظیم

حضرت عبـدالعظیم از نوادگان امـام حسن مجتبی (ع) می باشد که

 به دستور امـام عـلی النقی (ع) که به ری هجـرت کـرده اند اولـین

گنبد ساخته مـجدالملک اردستانی می باشد و رواق و ایوان بناوا شاه

 طهماسب صفوی در سال 944 ق ایجاد کرده است و ضریح نقره ای

 آن در زمان فتحعلی شاه قاجار ساخته شده است . کتیبه خط کوفی

 پیشانی اتاق مقبره از کهن ترین بخش حرم می باشد .

لازم به ذکر است که همکاران نماز را در این مکان خواندند و نهار را در مهمانسرا صرف نمودند .

·      قلعه گپری

این قلعه در جنوب شرقی شهرستان ری واقع شده است و مربوط به

دوره اشکانیان است و به صورت دژی مستحکم و مستطیل شکل با

چهـار برج دیده بانی در هر گوشه می باشد . ضخامت دیوار قلعه در

عـریض ترین سمت به حدود 10 متر می رسد و در گذشته خندقی

 عمیق در اطـراف قلعه جهت مـحافظت از آن وجـود داشته است و

 مصالح آن خشت و چینه می باشد .

·      شیخ صدوق و ابن بابویه

بنای ابن بابویه یکی از عـلمای شیعه در زمان حکومت آل بویه بوده

 است و خود بنا مربوط به دوره قاجاریه می باشد .

در انتها آقای ایمانی پاسخگوی سوالات همکاران بودند و در ساعت 7 بعدازظهر به تهران رسیدیم .

تصفیه خانه

تعداد شرکت کننده : 20 نفر

محل تشکیل :

تصفیه خانه شهرزیبا

ساعت شروع : 9

تاریخ : 12/10/88

رشته : معماری

شماره و تاریخ دعوتنامه :

ساعت خاتمه : 13

موضوع : بازدید تصفیه خانه شهرزیبا

این بازدید در روز شنبه 12/10/88 با هماهنگی قبلی و با حضور هنرآموزان رشته معماری به تعداد 20 نفر برگزار گردید .

همکاران در ساعت 9 صبح در مقابل درب امور تربیتی سازمان آموزش و پرورش حاضر شدند و با مینی بوس به سمت تصفیه خانه حرکت کردیم و ساعت 9:45 دقیقه بازدید از تصفیه خانه آغاز گردید که دو نفر راهنما کلیه مراحل را به همکاران توضیح دادند که شامل موارد زیر می باشد .                                                                                                                     آب مصرفی این تصفیه خانه از منابع آب کرج و طالقان تهیه شده و پس از گذشت از مسیر روباز وارد آبگیر شده و یک پیش ته نشینی روی آن انجام می گیرد و سپس به منظور غیرفعال کردن باکتری ها یک مرحله کلرزنی مقدماتی روی آن انجام می گیرد .                                                                                                                                                   تصفیه آب از طریق روی کانال به صورت فاز قدیم و فاز جدید انجام می گیرد .                                                         مراحل تصفیه آب                                                                                                                                    تصفیه آب شامل 7 مرحله به شرح زیر می باشد :

ü      آشغالگیری

ü      تزریق مواد شیمیایی

ü      اختلاط سریع

ü      پیش ته نشینی

ü      زلال سازی

ü      صاف سازی

ü      کلرزنی

·      آشغالگیری :

در این مرحله آب وارد کانال آشغالگیری می شود . در این کانال دو توری آشغالگیری به صورت اتوماتیک جابجا می شوند و وظیفه گرفتن آشغالهای درشت را از آب به عهده دارند .

·      تزریق مواد شیمیایی :

بعد از عبور از توری آشغالگیری یک شکست به ارتفاع 4 متر در آب صورت می گیرد که باعث هوادهی و برطرف کردن کمبود اکسیژن موجود در آب می گردد که این امر به برطرف کردن بوی نامطبوع موجود در آب کمک می کند و بهترین مرحله جهت تزریق دارو پس از هوادهی است .

داروی Fecl3 ( کلرید آهن ) یونهای موجود در آب را می گیرد و شیر آهک کنترل PH به آب اضاف می گردد .

·      اختلاط سریع ( ELVCATION ) :

در این مـرحله املاح موجود در آب بر اثر دور سریع مـخلوط ساز

(Mixer) به یکدیگر می چسبند و اختلاط سریع انجام می گردد .

·      پیش ته نشینی :

آب پس از مرحله اختلاط سریع وارد حوضچه های بزرگ

موسوم به حوضچه آرامش می گردد زمان

ماندن آب در این مرحله 30 دقیقه می باشد که

بلوک های غیرفعال ظرف این مدت نشت کرده و

آب زلال تر می گردد .

·      زلال سازی

در این مرحله هواکش های برزگ با قدرت بالا مکش ایجاد می کند . مکش ایجاد شده ایجاد خلاء کرده و آب با فشار بالا می آید . زمان ایجاد مکش در حدود s 140 است . خلاء ایجاد شده مواد مختلف آب را به فشرده9 می کند . سپس خلاء شکسته می شود آب به سمت زمین می خورد و در سطح کل پخش می شود این امر باعث ایجاد ابر لجن یا پتوی لجن در سطح آب می گردد . لجن در واقع املاح و مواد موجود در آب است که از آن برای تصفیه آب استفاده می شود . ارتفاع حوضچه زلال ساز در حدود m6 می باشد . آب زلال شده بر اثر نیروی ثقلی وارد لوله های سوراخداری می گردد . در این مرحله باز هم مقادیری ذرات فدار به همراه آب وارد سیستم می گردند .

·      صاف سازی

صافی های مورد استفاده در این مرحله صافی تند ماسه ای می باشند . بین ماسه ها به علت شکل درات ماسه قفل و بست ایجاد نمی گردد و خلل و نرج بین ماسه ها ایجاد می شود . فلوک های نداری که وارد سیستم شده اند روی ماسه ها جمع می شوند . البته بعد از گذشت زمان جمع شدن این فلوک ها بعث پایین آمدن کیفیت آب می گردد که نیاز است صافی ها مرتباً

·      روش شستشوی صافی

روی هر صافی میز فرمانی قرار دارد که دستورات شستشو توسط آن کمک اپراتور صادر می گردد . ابتدا شیر تصفیه را بسته و شیر شستشو باز می شود . پس از آغاز کار شیر شستشو آب سطح صافی بالا می آید سپس شیر هوای فشرده تا فلوک های آلوده بالا بیایند بدون آنکه ذرات ماسه جابجا شوند . سپس پمپ را روشن می کنیم تا آب لجن سرریز گردد بدین ترتیب صافی دوباره احیا شده و به سیکل تصفیه برمی گردد .

·      کلرزنی

آب در آخرین مرحله تصفیه خود وارد مخازن کلرزنی می شود . شایان ذکر است کلرزنی آب در ایران به دلیل امکان وجود آلودگی در مسیر لوله های فرسوده انتقال آب انجام می گیرد وگرنه به این مرحله نیازی نمی باشد .

پس از این مرحله آب وارد مخزن با ظرفیت m3 25000 و ارتفاع m5 می گردد و سپس از مخزن های سرپوشیده نامبرده توسط لوله های آبرسانی به مناطق ارسال می گردد .

در انتها همکاران پس از پذیرایی توسط مینی بوس به سازمان بازگشتند .

 

امضاء سرگروه آموزشی                                                            امضاء کارشناس گروههای آموزشی

تعداد شرکت کننده : 20 نفرمحل تشکیل : تصفیه خانه شهرزیباساعت شروع : 9تاریخ : 12/10/88 رشته : معماری شماره و تاریخ دعوتنامه : ساعت خاتمه : 13 موضوع : بازدید تصفیه خانه شهرزیبا این بازدید در روز شنبه 12/10/88 با هماهنگی قبلی و با حضور هنرآموزان رشته معماری به تعداد 20 نفر برگزار گردید . همکاران در ساعت 9 صبح در مقابل درب امور تربیتی سازمان آموزش و پرورش حاضر شدند و با مینی بوس به سمت تصفیه خانه حرکت کردیم و ساعت 9:45 دقیقه بازدید از تصفیه خانه آغاز گردید که دو نفر راهنما کلیه مراحل را به همکاران توضیح دادند که شامل موارد زیر می باشد . آب مصرفی این تصفیه خانه از منابع آب کرج و طالقان تهیه شده و پس از گذشت از مسیر روباز وارد آبگیر شده و یک پیش ته نشینی روی آن انجام می گیرد و سپس به منظور غیرفعال کردن باکتری ها یک مرحله کلرزنی مقدماتی روی آن انجام می گیرد . تصفیه آب از طریق روی کانال به صورت فاز قدیم و فاز جدید انجام می گیرد . مراحل تصفیه آب تصفیه آب شامل 7 مرحله به شرح زیر می باشد : ü آشغالگیری ü تزریق مواد شیمیایی ü اختلاط سریع ü پیش ته نشینی ü زلال سازی ü صاف سازی ü کلرزنی · آشغالگیری : در این مرحله آب وارد کانال آشغالگیری می شود . در این کانال دو توری آشغالگیری به صورت اتوماتیک جابجا می شوند و وظیفه گرفتن آشغالهای درشت را از آب به عهده دارند . · تزریق مواد شیمیایی : بعد از عبور از توری آشغالگیری یک شکست به ارتفاع 4 متر در آب صورت می گیرد که باعث هوادهی و برطرف کردن کمبود اکسیژن موجود در آب می گردد که این امر به برطرف کردن بوی نامطبوع موجود در آب کمک می کند و بهترین مرحله جهت تزریق دارو پس از هوادهی است . داروی Fecl3 ( کلرید آهن ) یونهای موجود در آب را می گیرد و شیر آهک کنترل PH به آب اضاف می گردد . · اختلاط سریع ( ELVCATION ) : در این مـرحله املاح موجود در آب بر اثر دور سریع مـخلوط ساز (Mixer) به یکدیگر می چسبند و اختلاط سریع انجام می گردد . · پیش ته نشینی : آب پس از مرحله اختلاط سریع وارد حوضچه های بزرگ موسوم به حوضچه آرامش می گردد زمان ماندن آب در این مرحله 30 دقیقه می باشد که بلوک های غیرفعال ظرف این مدت نشت کرده و آب زلال تر می گردد . · زلال سازی در این مرحله هواکش های برزگ با قدرت بالا مکش ایجاد می کند . مکش ایجاد شده ایجاد خلاء کرده و آب با فشار بالا می آید . زمان ایجاد مکش در حدود s 140 است . خلاء ایجاد شده مواد مختلف آب را به فشرده9 می کند . سپس خلاء شکسته می شود آب به سمت زمین می خورد و در سطح کل پخش می شود این امر باعث ایجاد ابر لجن یا پتوی لجن در سطح آب می گردد . لجن در واقع املاح و مواد موجود در آب است که از آن برای تصفیه آب استفاده می شود . ارتفاع حوضچه زلال ساز در حدود m6 می باشد . آب زلال شده بر اثر نیروی ثقلی وارد لوله های سوراخداری می گردد . در این مرحله باز هم مقادیری ذرات فدار به همراه آب وارد سیستم می گردند . · صاف سازی صافی های مورد استفاده در این مرحله صافی تند ماسه ای می باشند . بین ماسه ها به علت شکل درات ماسه قفل و بست ایجاد نمی گردد و خلل و نرج بین ماسه ها ایجاد می شود . فلوک های نداری که وارد سیستم شده اند روی ماسه ها جمع می شوند . البته بعد از گذشت زمان جمع شدن این فلوک ها بعث پایین آمدن کیفیت آب می گردد که نیاز است صافی ها مرتباً · روش شستشوی صافی روی هر صافی میز فرمانی قرار دارد که دستورات شستشو توسط آن کمک اپراتور صادر می گردد . ابتدا شیر تصفیه را بسته و شیر شستشو باز می شود . پس از آغاز کار شیر شستشو آب سطح صافی بالا می آید سپس شیر هوای فشرده تا فلوک های آلوده بالا بیایند بدون آنکه ذرات ماسه جابجا شوند . سپس پمپ را روشن می کنیم تا آب لجن سرریز گردد بدین ترتیب صافی دوباره احیا شده و به سیکل تصفیه برمی گردد . · کلرزنی آب در آخرین مرحله تصفیه خود وارد مخازن کلرزنی می شود . شایان ذکر است کلرزنی آب در ایران به دلیل امکان وجود آلودگی در مسیر لوله های فرسوده انتقال آب انجام می گیرد وگرنه به این مرحله نیازی نمی باشد . پس از این مرحله آب وارد مخزن با ظرفیت m3 25000 و ارتفاع m5 می گردد و سپس از مخزن های سرپوشیده نامبرده توسط لوله های آبرسانی به مناطق ارسال می گردد . در انتها همکاران پس از پذیرایی توسط مینی بوس به سازمان بازگشتند  

 

بازدید از موزه برق شهر تهران 

شرح صورت جلسه :                              

این بازدید پس از فراخوانی که توسط مدیر اجرایی به صورت بخشنامه ارسال شده بود و پیام کوتاهی که به همکاران ارسال گردید با هماهنگی های لازم با موزه برق در روز 27/  10 /90 و در ساعت 9 صبح همکاران در محل موردنظر ( میدان شهداء ،خیابان پیروزی ، خیابان افروز ) جمع شدن و توضیحات لازم توسط خانم موسوی و خانم یزدانی در اختیار همکاران قرار گرفت .

در این موزه اشیاء و اسناد قدیمی مربوط به صنعت برق از حدود یکصد و بیست سال پیش تاکنون موجود است که در زیر خلاصه ای از مکانهای مورد بازدید ارائه می گردد .